Якщо ви або ваші родичі живете в сільській місцевості, любите обробляти свій город і при цьому не визнаєте ніякої хімії, то вам має бути відомий смак органічних продуктів. Приблизно так само роблять свій товар і господарі екоугідь: колорадських жуків з картоплі знімають вручну, з шкідниками борються за допомогою птахів, інших комах і пасток, з бур'янами теж справляються своїми силами, а грядки удобрюють виключно гноєм, а не всіма елементами таблиці Менделєєва. Тварин, від яких отримують м'ясо і молоко, вирощують виключно в стаді, яке пасеться на лузі і харчується лише природними кормами. А якщо корівка, курочка або свинка, не дай бог, занедужають, їх лікуватимуть тільки фітопрепаратами, і ніколи - антибіотиками. Природно, гормони та стимулятори росту - теж під забороною. М'ясо птиці і тварин, що не знали «хімії», виходить менш жирним, зате більш корисним і смачним.

Однак близькість до природи - не завжди запорука натуральності продукту. Наприклад, риба, виловлена ​​з природних водойм, не може вважатися органічною, тому що річки і озера в більшості своїй забруднені, тому біорибка повинна проводитися тільки в рибогосподарства (де обов'язково є проточна вода і достатня кількість водоростей).

Суворі вимоги стосуються не тільки сировини, але і його переробки. У складі готового продукту з позначкою «біо» не знайдеш ніяких консервантів, стабілізаторів і покращувачів смаку - тільки натуральні наповнювачі (соки або частки ягід, трав і плодів).

Біопродукти можна в'ялити, солити, квасити, сушити і варити, піддавати пастеризації, вакуумно обробляти і миттєво заморожувати. А ось обробляти ультразвуком, піддавати консервації або стерилізації - ні. Для упаковки дозволені тільки натуральні матеріали, які не вступають у взаємодію з самим продуктом (папір, скло, жерсть та біопластик).