БИО. «Зеленая революция» в косметике. Союз природы и новейших технологий.

У 90-х роках 20 століття європейці все частіше стали замислюватися про натуральність продуктів, в тому числі і косметики. Слово «натуральний» міцно увійшло в побут. Але як дізнатися, чи дійсно косметика натуральна і безпечна або це черговий прийом виробників, спритно замаскував небезпечні речовини довгим переліком входять до складу рослинних екстрактів?

Якщо зазирнути в історію, то можна побачити, що на протязі тисячоліть жінок постійно супроводжують чудодійні ліки, призначені для підтримки і збереження шкіри в хорошому стані, тому що саме гладка пружна шкіра завжди була ознакою краси і молодості. Ці таємничі засоби в усі часи користувалися попитом, їх виготовлення здавна було покрито таємницею, а рецепти досі часто називають «чарівними».

Трішки історії

Спочатку косметика представляла з себе абсолютно натуральні настої і відвари, приготовлені з трав, квітів і плодів дерев, чиста джерельна вода і незбиране молоко - все те, що щедро дарувала природа, все це дарувало красу і молодість жінкам. У міру розвитку хімії і біології, рецепти ускладнювалися. Скрупульозно працювали аптекарі, роблячи формули «чарівних зілль» все більш стійкими, але все ж косметика як і раніше виготовлялася з підручних компонентів: рослинних масел, меду, глини, муки і тому подібного. Поступово виробництво косметичних засобів прийняло промисловий масштаб. У другій половині 20-го століття косметичний виробництво зазнало "бум". Саме в цей час з'явилося безліч штучних косметичних інгредієнтів. Багато з них обіцяли хороший ефект і дійсно стали подією свого часу. Все найновітніші відкриття тут же попадали в косметичні рецепти. Їх дія стала більш спрямована, їх створення стало спиратися на найскладніші наукові дослідження. Але, на жаль, сучасна промислова ера дала життя не тільки новітніми технологіями і відкриттям, разом з ними в косметику прийшли синтетичні інгредієнти: консерванти, барвники, ПЕГ, пави. Вони були покликані продовжувати життя косметичних препаратів, посилювати їх проникність і покращувати зовнішній вигляд.

Виробники косметики майстерно навчилися демонструвати нам її переваги і делікатно приховувати в ній небезпеку. Купивши новий крем, ви обов'язково прочитаєте в інструкції про всі компоненти що містяться в ньому рослинних екстрактах і витяжках і, смакуючи чудовий результат, навряд чи будете вдивлятися в рядки, написані дрібним шрифтом, де перераховані незрозумілі хімічні терміни - як раз ті самі додаткові синтетичні речовини.

Для чого потрібні синтетичні інгредієнти?

Крем, вироблений на заводі у Франції або в Японії, виконає довгий шлях, перш ніж потрапить, наприклад, в українські магазини або салони краси, а після ще кілька місяців може чекати свою клієнтку в красивій вітрині і тільки потім буде розкритий і використаний за призначенням. Щоб витримати всі ці випробування, він повинен мати досить тривалим терміном придатності та бути стійким до різних температурних режимів, а це значить, що використання консервантів неминуче.

Синтетичні консерванти, безумовно, дешевше натуральних, і дія їх більш тривалий і надійне. Тому і використовують в широкому промисловому масштабі в основному їх. Часто роль консервантів грають різні антисептики, їх присутність в косметиці обов'язково ще й тому, що багато складових косметичних композицій є живильною основою для мікробів і можуть стати середовищем їх розмноження.

На шкірі також живе безліч мікроорганізмів, але вони знаходяться в так званому мікробіологічній рівновазі, тобто в нормі «хороші» бактерії пригнічують ріст «поганих», не даючи їм розмножуватися. Антисептик, потрапляючи на шкіру, знищує всіх без розбору. У цьому випадку розвивається дисбактеріоз шкіри, що може стати причиною різних дерматитів.

Для видимого поліпшення зовнішнього вигляду шкіри косметичний засіб має впливати на певні біохімічні процеси, що проходять в дермі (середньому і основному шарі шкіри). Але для цього активним інгредієнтам потрібно ще дістатися до цього шару. На їх шляху встає справжня «броня», утворена роговими лусочками, які міцно склеєні виділяються на поверхню шкіри жирами (ліпідами). Ця «броня» призначена для захисту нашого організму, вона протистоїть хвороботворним бактеріям, шкідливому випромінюванню, перепадам температури, сухого повітря і т.д. Щоб розчинити жироподібні ліпіди і розпушити роговий шар, в косметику додають поверхнево-активні речовини (пави). Вони діють за принципом прального порошку, розчиняючи ліпіди і розчищаючи шлях в дерму для активних речовин, Але одночасно з цим пави порушують епідермальний бар'єр і відкривають шлях бактеріям.

Але ще гірше те, що пави негативно діють і на клітинні ліпіди, з яких складаються цитомембрани. Це може стати причиною появи злоякісних клітин. Можливо, ризик утворення злоякісних пухлин не так і великий, але все-таки він існує.

Консерванти та барвники, також як і пави, можуть створити канцерогенну дію. Вони і ще різні аромати вважаються однією з головних причин виникнення алергічних реакцій і дерматитів у людей з чутливою шкірою.

Здавалося б, невеликі дози цих речовин не можуть і не повинні завдавати шкірі істотної шкоди. Але, на превеликий жаль, ці речовини відносяться до розряду неорганічних, це означає, що вони не можуть засвоюються і перероблятися нашим організмом, а отже, вступаючи невеликими порціями, за роки використання косметики, що містить ці речовини, вони накопичуються в шкірі, а їх негативне дію стає все сильніше і вагоміше.

«Зелена революція»

В кінці 20 століття багато фахівців визнали, що абсолютно безпечною промислової косметики практично не існує. Нам доведеться змиритися з присутністю в косметиці небезпечних синтетичних речовин, також як ми змирилися з забрудненим повітрям в містах та із забрудненою водою в озерах.

Але слідом за промисловим бумом в суспільство охопили інші ідеї. На захист природи встали численні товариства «зелених». Вона, природа - безцінне джерело чудесних дарів і найбільших відкриттів, а тому ми повинні не тільки використовувати її ресурси, а й зберегти її багатство для майбутніх поколінь.

У 90-х роках 20 століття європейці все частіше стали замислюватися про натуральність продуктів, в тому числі і косметики. Слово «натуральний» міцно увійшло в побут.

На території європейських країн на сьогоднішній день «натуральність» - одне з наймодніших і затребуваних напрямів. У моді «натуральні» тканини - льон, шовк, бавовна. Натуральний зовнішній вигляд - мінімум косметики, веснянки і розпатлане волосся. У моді меблі з натуральних матеріалів - дерево, камінь, плетені меблі, натуральне мило, яке відрізають шматками; натуральний грубий папір, в який загортають продукти і квіти. І навіть швидко розвиваючуя спа-індустрію можна розглядати, як прагнення повернутися до витоків, до природи.

Не дивно, що «зелена революція» захопила й косметику. Величезною популярністю на сьогоднішній день користуються, так звані, аптечні лінії на натуральній основі. Але як дізнатися, чи дійсно ця косметика так натуральна і безпечна або це черговий прийом виробників, спритно замаскував небезпечні речовини довгим переліком входять до складу рослинних екстрактів?

http://organic-eco.com.ua/images/ecocert.gifПо справжньому натуральної та безпечної можна вважати тільки ту косметику, яка позначена спеціальним знаком «BIO» у вигляді логотипу. Цей знак означає, що косметичний засіб пройшло найсуворіший контроль якості. Цей контроль здійснює всесвітньо відома організація - ECOCERT. Стандарт BIO - один з найбільш "молодих" і найсуворіших стандартів в косметології. Він закріплений законодавством Франції і його вимоги опубліковані в засобах масової інформації.

Далі, ми наводимо приклад однієї з сертифікації органік. Весь список міжнародних сертифікатів можна побачити ТУТ.

Цей стандарт якості діє з 2003 року. Його розробила група французьких виробників косметики, що об'єдналася в 2002 році в асоціацію COSMEBIO. Головним завданням асоціації було регламентування терміну «натуральний», не кожен продукт має право називатися таким. Члени COSMEBIO розробили чіткий звід дуже жорстких вимог, що стосуються правил вирощування рослин на екологічно чистих плантаціях, їх збору та переробки. Таким чином, контролюється не тільки кінцевий продукт, а й весь процес виробництва від вирощування рослин до створення матеріалів для упаковки. Для того, щоб здійснювати такий широкомасштабний контроль була створена спеціальна незалежна організація ECOCERT. Цікаво те, що робота продуктивних компаній оцінюється анонімно, голосуванням експертної комісії, а перевірки проходять не рідше двох разів на рік.

Основні вимоги, що пред'являються організацією ECOCERT, такі:

1. Встановлюються вимоги до рецептур продуктів, що випускаються: змістом натуральних компонентів і якості рослинної сировини:

- Як мінімум 95% всіх інгредієнтів повинні мати натуральне походження, 5% залишено диким представникам флори (наприклад, баобаб або водорості);

- Як мінімум 10% всіх інгредієнтів має бути отримано з культур, вирощених на екологічно чистих полях, відсотки, що залишилися падають на воду, мінеральні складові, смоли та інше;

- Як мінімум 95% всіх рослинних компонентів повинно бути отримано з культур, вирощених на екологічно чистих полях. Істотно скорочено перелік інгредієнтів, що допускаються до використання. З класифікатора INCI (світовий стандарт) виключені шкідливі та отруйні компоненти (консерванти, пави), багато синтезовані речовини.

2. Виключається використання процесів, що завдають безпосередній шкоду природі:

  • використання компонентів тваринного походження заборонено;
  • тести на тваринах заборонені;
  • жорстко регламентується виробництво (обробка машин і ємностей виключає застосування хлору), складування, викиди і відходи.

3. Виробництво та складування продукції проходить в екологічно чистих приміщеннях, без шкідливих викидів в навколишнє середовище.

4. Особливий порядок ведення документації дозволяє відстежити шлях косметики, починаючи від сировини, і закінчуючи кінцевим споживачем:

  • щороку виробник косметики зобов'язаний офіційно повідомляти контролюючий орган про план виробництва на майбутній рік;
  • обов'язковій перевірці піддається вся документація, яка реєструє отримання сировини, його переробку, а також відвантаження готової продукції;
  • будь-який інгредієнт, що заявляється як BIO, піддається дослідженню з боку ECOCERT і тільки після цього йому присвоюється Стандарт BIO.

До сировини, використаного для виробництва косметики, теж висуваються жорсткі вимоги:

  • використовуються здорове насіння генетично незмінених рослин, вирощених на екологічно чистих плантаціях;
  • встановлюється 2-х річний термін конверсії для однорічних рослин і 3-х річний - для багаторічних культур;
  • збагачення грунту проводиться з використанням органічних добрив і обмеженого списку мінеральних;
  • боротьба з хворобами рослин, бур'янами обмежується механічними методами, для боротьби зі шкідниками використовуються їх природні вороги і обмежений список неотруйних препаратів

Таким чином, контролюється не тільки сам косметичний препарат, але і кожен його окремий компонент, вся складна ланцюжок - від насіння до виробництва тюбика.

Купуючи косметику, заявлену, як BIO, слід звернути увагу на наступне:

  • на упаковці і тюбику (флаконі) повинен бути нанесений логотип Стандарту BIO;
  • має бути зазначено найменування організації, яка підтверджує відповідність косметики стандарту BIO, і реєстраційний номер (наприклад, ECOCERT F32600)
  • * (Зірочка). Обов'язково проставляється в складі, але тільки після найменування рослини, отриманого з плантацій Agriculture Biologique (екологічно чисті). Косметиці, у якій 100% складу рослин з таких плантацій, присвоюється додатковий сертифікат АВ (Agriculture Biologique).

Так в чому ж секрет?

З усього вищесказаного видно, що косметика BIO - це ціла філософія, покликана захищати не тільки нас, а й природне середовище в цілому. Але, повернувшись обличчям до витоків, не принесли ми в жертву ефективність косметичних препаратів? Чи не відмовилися від технічного прогресу і новітніх наукових досягнень? Чи не зменшився термін придатності і не ускладнилися чи умови зберігання?

Насправді останні наукові дослідження довели, що у природи є все, що нам необхідно, і натуральні компоненти можуть прекрасно виконувати роль і консервантів, і провідників, і антисептиків не завдаючи шкоди нашому організму.

Сила природного косметики - в схожості її молекул з молекулами шкіри. Правильно підібрані рослинні інгредієнти легко засвоюються клітинами шкіри. А в ролі консервантів можуть виступати такі речовини як цукор, сіль, масло насіння моркви, вітамін Е, кислоти, отримані з рослин, рослинні масла та інше.

Особливу увагу слід приділити використанню 100% ефірних масел. Завдяки своєї багатющої хімічним складом вони можуть виступати і в ролі консервантів, і в ролі антисептиків, і в ролі дуже активних інгредієнтів, а найголовніше - в ролі провідників, для інших компонентів.

Висока проникаюча активність ефірних масел пов'язана з їх молекулярною масою. Ароматичні вуглеводи легко проникають через шкіру, захоплюючи за собою інші активні компоненти, яким самостійно проникнути крізь роговий шар було б неможливо.

Таким чином, відмова від небезпечних синтетичних інгредієнтів нітрохи не зменшує ефективність косметичних засобів. Навпаки, нові технології обробки екологічно чистої природної сировини, нові поєднання рослинних інгредієнтів дозволяють косметиці впливати більш активно, забезпечують додатковий ефект детоксикації та призводять до гармонізації обмінних процесів.

Виробники косметики всерйоз задумалися, як зробити свою продукцію по-справжньому натуральною та безпечною. Бурхливо розвивається наука і новітні технології тепер покликані не протистояти, а захищати природу, не руйнувати, а дбайливо використовувати її секрети.