В даний час поліетиленгліколь (ПЕГ) широко використовується в косметичній та фармакологічної індустрії. На просторах інтернету чимало інформації про ПЕГах, але не вся вона науково обгрунтована. Давайте розберемося, що ж таке ПЕГ і з чим його «їдять», і їдять взагалі?
Для початку з'ясуємо, під якими ще назвами ховається цей компонент. Полімер етиленгліколю, макрогол, поліетиленоксид, Е1521, поліетиленоксид, поліоксиетилен, ВЕО, ПВЕ, peg, poe, peo, polyethylene glycol, polyethylene oxide, polyoxyethylene, glycolax, colyte, macrogol, carbowax, - все це синоніми ПЕГа.
ПЕГ широко використовується в косметичній промисловості для отримання неіоногенних поверхнево-активних речовин (ПАР) шляхом ковалентного зв'язування з гідрофобними, тобто відштовхують воду, молекулами (наприклад, з касторовою олією). Ці ПАР застосовуються як емульгатори, які очищають агенти, регулятори в'язкості, антислідкуючі агенти (інгредієнти і технологічні добавки, які перешкоджають формуванню грудок в порошкоподібних або гранульованих речовин), зволожувачі та кондиціонери шкіри, розчинники та диспергуючі агенти при виробництві лікарських препаратів.
У всесвітній павутині багато інформації і думок про те, що таке широке застосування цього компонента не зовсім виправдане з огляду на його шкоди для організму. Насправді ця інформація не має під собою наукової основи. Давайте ознайомимося з деякими науковими фактами про ПЕГ:
• Науково доведено, що поліетиленгліколі мають дуже низьку ступінь токсичності і роздратування очей і шкіри, про що йдеться у виданні Encyclopedia of Toxicology (Third Edition, 2014 року). Також ПЕГ НЕ канцерогенний, що було підтверджено численними випробуваннями на лабораторних тваринах.
• Згідно з недавно проведеним науковим дослідженням корейськими вченими Jang HJ, Shin CY, Kim KB в Коледжі фармакології та Інституті неврології, які включали в себе вивчення PEG / PPG-17/6 copolymer, PEG-20 glyceryl triisostearate, PEG-40 hydrogenated castor oil і PEG-60 hydrogenated castor oil, ПЕГ, що містять велику кількість етиленових груп, не проникають в шкіру, а, отже, і в організм. Спостерігалася пряма залежність між збільшенням кількості етиленових груп і здатність проникати в шкіру, і виявилося, що чим більше етиленових груп, тим складніше їм проникати в шкіру. Втім, це цілком логічно: чим більше молекула, а її розмір, в тому числі визначається числом етиленових груп, тим складніше їй проникнути через епітеліальні клітини, які в свою чергу дуже щільно прилягають один до одного, забезпечуючи бар'єрні і захисні функції нашої шкіри.
• Досліджувачі Smyth і Principe прийшли до думки, що ПЕГ з молекулярною масою більше 4000 (наприклад, ПЕГ-75 і вище) не проникають через шкіру взагалі.
• Випадки контактного дерматиту у опікових хворих при застосуванні антимікробної мазі, в складі якої був ПЕГ-8, були детально досліджені, і вчені групи CIR пояснили негативну реакцію шкіри токсичним впливом саме антибіотика, але ніяк не самого ПЕГ-8. До слова, саме антимікробні препарати найчастіше виступають в ролі алергенів і частково саме тому їх застосування обмежене, в тому числі у вигляді місцевих форм. Більш того, група дослідників провела серію повторних тестів з цим інгредієнтом в аналогічних умовах, і вони не відтворили подібного результату, отже, реакція у вигляді контактного дерматиту є винятком, а не правилом. ПЕГ-6-32, ПЕГ-75 також не були визнані здатними викликати алергічні реакції.
• Клінічні дослідження на ПЕГ - стеарат довели, що ці компоненти є абсолютно безпечними при використанні їх в косметичних засобах в концентрації 25% і нижче.
Більш того, поліетиленгліколь має код харчової добавки E1521, і його застосування в харчовій, косметичній, фармацевтичній промисловості дозволено в Україні. Таким чином, ПЕГ ми з вами активно вживаємо всередину з продуктами харчування і лікарськими засобами.
Поговоримо тепер про ПЕГ-40 (гідрогенізована касторова олія), який використовується в деяких косметичних засобах. Це один з найбільш часто вживаних поліетіленгліколей взагалі. Він використовується в якості емульгатора і стабілізатора, поєднує властивості емульгатора і розчинника, тобто дозволяє додавати в водні склади ефірні масла і ароматичні композиції. Крім цього ПЕГ-40 володіє протівосеборейним ефектом, швидко вбирається і зберігає всі властивості касторової олії: має пом'якшувальну і захисну властивості (створює жирову плівку на шкірі, перешкоджаючи зайвому випаровуванню вологи). ПЕГ-40 використовується в якості емульгатора, при цьому відсоток введення не більше 10%.
Важливо, що ПЕГ можуть бути дозволені до використання у виробництві косметики та засобів особистої гігієни для ринку Європи відповідно до загальних положень Директиви Європейського союзу (EU Cosmetics Directive).
Таким чином, узагальнюючи все наявні дані і наукові дослідження, можна зробити висновок про те, що поліетиленгліколь і його похідні безпечні при використанні їх в косметиці, а саме: не токсичні, не канцерогенні, не викликають алергічних реакцій. Варто зазначити, що використання ПЕГ в косметиці в концентрації не більше 25% є абсолютно нешкідливими.