У всьому світі одним з найголовніших стандартів, в яких описані вимоги до виробничої діяльності і контролю якості ліків, продуктів харчування є міжнародний стандарт GMP. Ця абревіатура розшифровується як "Good Manufacturing Practice for Medicinal Products" - «Правила виробництва лікарських засобів».

Стандарт GMP включає широкий ряд показників, яким повинні відповідати підприємства-виробники фармацевтичної (!) Продукції. GMP для цих підприємств визначає основні правила кожного виробничого циклу: від матеріалів, з яких зроблять виробничі приміщення, і кількості мікроорганізмів в кубометрі повітря виробничих приміщень, до одягу співробітників, що працюють в цих приміщеннях і якості фарб, використовуваних для маркування продукції, що наноситься на упаковки, окремі блістери або контейнери готової продукції. GMP стандарт пред'являє вимоги до системи управління якістю, робочим, обладнання та приміщень, документів, професійними якостями персоналу.
Сертифікат такого зразка можуть отримати медичні клініки, а також клініки пластичної хірургії. Щоб бути акредитованим GMP такі клініки проходять жорсткі перевірки протягом до 2 років! Це дуже складний процес для всіх, але якщо клініка має сертифікат GMP, то можна з упевненістю сказати, що це будуть найякісніші професійно надані послуги!

Наявність сертифіката GMP говорить про наступне:

  • Розробка продукції і робота лабораторій відповідає вимогам GMP;
  • Всі операції з виробництва та контролю продукції мають документацію, яка відповідає стандарту GMP.
  • Отже, кожен працівник має свої обов'язки і несе реальну відповідальність;
  • Сировина, виробництво продукції і пакувальний матеріал відповідає вимогам стандарту GMP;
  • Контроль технологічного процесу і контроль якості продукції проводиться відповідно до встановлених вимог. Перед початком роботи перевіряється чистота і готовність роботи обладнання, а також перевіряється робоче місце. Складається протокол;
  • Серія продукції може бути реалізована тільки після перевірки і видачі дозволу;
  • Розроблено систему заходів, яка забезпечує якість продукції, що випускається при зберіганні, відвантаженні і при подальшому обігу протягом терміну придатності.