Сонце старить, тінь фарбує. Це в першу чергу
стосується обличчя. Солнцезахисна косметика з хорошими
світлозахисними фільтрами запобіжить найгірше

 

Дивним чином протягом кількох десятиліть більшість представників "білої" раси знаходили особливу привабливість і засмаглій шкірі. Чому? Тому що засмага асоціювався з природою, спортом, активним відпочинком і фітнесом - одні ці поняття вже викликають приємні відчуття. Але з деякого часу загар став все більше виходити з моди - принаймні загар за всяку ціну. Пізніше з виявленням озонової діри і зростанням у всьому світі ракових захворювань шкіри фанатам засмаги стало ясно те, що шкірні лікарі говорили завжди: ультрафіолетове випромінювання сонця серед усіх чинників старіння найгірший. Не дарма ще на початку століття жінки, які могли собі це дозволити, носили капелюхи, вуалі і рукавички, щоб шкіра якомога довше залишалася молодою і там, де вона не захищена одягом. Через кілька десятиліть по багатьом чоловікам і жінкам стало помітно, що від регулярного засмаги їх шкіра, особливо на обличчі, виглядає дубленої і передчасно постарілою.

Небезпечним для шкіри ультрафіолетове випромінювання робить висока енергія. Воно проникає в шкіру і руйнує біохімічні структури. Вчені довели, що сонце випромінює три види ультрафіолетових променів (описані нижче в порядку зростання руйнівного впливу):

  1. UVA-промені (А-промені) - проникають глибоко в шкіру, знижуючи її еластичність і пружність, викликаючи передчасне старіння шкіри, що виражається в прискореному утворюванні зморшок, пігментних плям і веснянок, особливо у світловолосих і світлоокий людей. Висока активність таких променів провокує розвиток раку шкіри.
  2. UVB-промені (В-промені) - можуть викликати опіки шкіри, є безпосередньою причиною виникнення раку шкіри.
  3. UVC-промені (С-промені) - смертоносні для флори і фауни. Озоновий шар атмосфери, що оточує нашу землю, поглинає їх, захищаючи все живе від руйнівного впливу цих променів. Але, як відомо, озоновий шар атмосфери за останні десятиліття став менш потужним. Вчені прогнозують значне збільшення кількості захворювань на рак шкіри.

В результаті дії ультрафіолетових променів з'являються так звані вільні радикали, які обумовлюють сонячний опік, і регенерує здатність клітин знижується. Наслідком стають видимі не відразу, але виникають надовго висихання і затвердіння тканин, передчасне утворення зморшок і, в гіршому випадку, хворобливі зміни шкіри аж до раку.

Засмагати чи не засмагати?

Спочатку давайте розглянемо позитивні сторони впливу сонця. Перебуваючи на сонці, ви відчуваєте себе здоровим, підвищується рівень циркуляції крові, з'являється відчуття бадьорості. Сонце корисно для кісток, зубів і гормональної системи людини. Під впливом сонця виробляється вітамін D. У деяких випадках сонце допомагає позбутися від прищиків і псоріазу.
Тепер - про те, чим ми ризикуємо. Вплив сонця викликає: передчасне старіння шкіри; глибокі зморшки (які неможливо розгладити); поява плям і веснянок на шкірі; рак шкіри; опік; фотореакції на деякі види продуктів, ліків і косметики; поява роздратування у вигляді рідких бульбашок; у деяких людей - поява висипань на шкірі. Згідно з останніми дослідженнями, надмірне дію ультрафіолетових променів може послабити імунну систему.
Сонячний опік - це не просто тимчасове явище, яке безслідно зникає. Як правило, сонячний опік - це досить стабільна форма ураження шкіри, і вчені наводять все більше доказів того, що сонячні опіки привертають до захворювання на злоякісну меланому - найбільш серйозною формою раку шкіри.
Тільки в США щороку приблизно 600 000 чоловік захворюють на рак і близько 7800 з них помирають. З усіх ракових захворювань рак шкіри - одна з найбільш поширеною форм, і примітно, що багато з цих випадків можна було уникнути.

Чому обличчя має особливу потребу в захисті

Шкіра дуже страждає від сонця: вона не забуває "жодного ультрафіолетового промінчика, який торкнувся її коли б то не було, починаючи з першого дня життя. Це відноситься як до короткохвильового ультрафіолету, який, в залежності від дози, підрум'янює або спалює шкіру, так і до довгохвильовому, який міститься і в звичайному денному світлі. Це випромінювання теж підвищує загальну дозу і вносить свій вклад в фактор старіння. Таким чином, в цілому обличчя отримує істотно більшу дозу опромінення, ніж тіло, і потребує посиленого захисту - і не тільки під час відпустки.
Губи обгорають особливо легко. Тому завжди покривайте їх захисним засобом. Оскільки захисна плівка дуже швидко злизується, підновляти її кожну годину. При схильності до герпесу (який часто буває реакцією на сонячний стрес) при появі перших ознак застосовуйте спеціальну мазь.
Найгірше, що ви можете зробити своєму обличчю, - виставити його, голе і беззахисне, на сильне сонце. Найбільш жорстокий варіант, коли січнева блідість зустрічається з екваторіальним сонцем. Та й без нього: якщо в хороший весняний день на домашньому балконі підставити обличчя ласкавому сонцю. Така сильна доза ультрафіолету зовсім обеззброює шкірні клітини, якщо захисний сонячний крем не надасть їм екстрену допомогу. Сонце набагато менш небезпечно, якщо дати шкірі час і можливість розкрити власну сонцезахисну парасольку. Він складається - в залежності від типу - з більш-менш темних фарбувальних зерняток, які утворюються в пігментних клітинах як реакція на подразнення сонцем. В якості додаткового захисту потовщується роговий шар, утворюючи так звану світлову мозоль. Якщо шкіра щодня отримує прийнятні дози сонця, за три тижні обидва захисних механізма повністю розвивають всі свої можливості. При цьому під словом "прийнятні" розуміються такі дози, які шкіра засвоює, не червоніючи. Яка кількість ультрафіолету шкіра зможе перенести після звикання і скільки їй знадобиться зовнішньої захисту, залежить від двох умов: індивідуального світлового типу і інтенсивності сонця. У світлошкірих можливості природного сонячної парасольки в більшості випадків невеликі, а у олівковошкірих порівняно високі. Щоб позбавити шкіру від небезпечного ультрафіолетового шоку, треба, незалежно від світлового типу, починати короткі сонячні ванни з сильним сонцезахисним препаратом. Десяти хвилин в день буде достатньо, щоб запустити власні захисні механізми шкіри.

Рекомендації ПО ЗАСМАЗІ, ЯКІ ВРЯТУЮТЬ ВАШУ ШКІРУ

Час засмаги, розраховане за допомогою світло-захисного фактора, ніколи не гарантує вас від роздратування. Оскільки чутливість до сонця і інтенсивність випромінювання, які теж грають роль при оцінці власного часу безпеки, можна визначити лише приблизно.
Ідіть з сонця не пізніше закінчення "дозволеного" часу, тому що порога почервоніння ви вже досягли. Одного разу завдану шкоду неможливо виправити.
Якщо ви збираєтеся залишатися на сонці навіть нетривалий час, використовуйте солнцезахисні засоби. Чим вище коефіцієнт SPF, тим краще захищена ваша шкіра від шкідливого впливу ультрафіолетової радіації. Застосування сонцезахисного засобу з високим вмістом SPF необхідно для тих людей, хто легко згоряє на сонці.
Будьте обережні: на півдні і поблизу екватора навіть в тіні дуже високе випромінювання. Тому при найменшому почервонінні йдіть в приміщення!
Оскільки стрімкі ультрафіолетові промені найсильніші, безумовно, уникайте полуденного сонця - навіть в тіні. Крім того, в полудень гаряче інфрачервоне випромінювання посилює шкідливу дію ультрафіолетового світла.
Для сонячних ванн особи найкраще підходить ранкове сонце, оскільки до 10 годин випромінювання ще відносно м'яке і легше долається шкірою.
Особливо ніжний і красивий загар отримується в півтіні, де відсоток ультрафіолету не більш 65.
ЯКА СОНЯЧНА ЗАХИСТ ДЛЯ ЯКОГО СВІТОВОГО ТИПУ?

Ваш тип Тип 1 кельтский Тип 2 нордичний Тип 3 середньоєвропейський Тип 4 південноєвропейських
Ознаки Рудуваті або світле волосся, дуже світла шкіра і світло-блакитні або зелені очі. Часто веснянки Волосся від світлих до русявих, світла шкіра і блакитні, сірі або зеленуваті очі Волосся від русявих до каштанових, карі очі і смаглява шкіра Волосся від каштанового до чорного, дуже темні очі, смаглява шкіра
Як шкіра реагує на сонці Дуже швидко отримує опік і ніколи по-справжньому не засмагає Легко отримує опік і засмагає слабо Опік отримує тільки при інтенсивному опроміненні. Засмагає добре Опіки отримує рідко, засмагає легко і інтенсивно
Світлозахист при засмазі навесні Дуже жирні сонячні креми, SPF12 Сонячні креми з SPF8-10 Залежно від типу шкіри сонячний крем або молочко SPF6-8 Залежно від типу шкіри сонячні креми, молочко або гель сSPF 4-6
Світлозахист влітку і на півдні Протягом трьох тижнів сонячний крем з SPF від 15 і вище. При екстремальних випромінюваннях (наприклад, на воді) сонячні блокатори з SPF від 20 і вище 1-й тиждень Сонячні креми з SPF від 15 і вище Сонячні креми або молочко з SPF 12-15 Сонячні креми, молочко або гель з SPF 8-10
. . . Сонячні креми або молочко з SPF 8-10 Сонячні креми, молочко або гель з SPF 6-8
. . 2-й тиждень Сонячні креми з SPF 12 . .
. . . Сонячні креми або молочко з SPF 8-10 Сонячні креми, молочко або гель з SPF 4-6
. . 3-й тиждень Сонячні креми з SPF 10-12 . .
Сонячний захист в горах вище 2000м Завжди сонячні блокатори з SPF від 20 і вище Спочатку сонячні блокатори з SPF від 20, потім SPF 15-20 Спочатку сонячні блокатори з SPF 20, пізніше сонячні креми з SPF 15 Сонячні креми з SPF від 15 і вище, пізніше креми з SPF 10-12
Важливо для всіх

Наносити сонячні препарати за 10-15 хвилин до виходу на сонце - стільки часу необхідно для того, щоб захист почав діяти

Як діють засоби сонячного захисту

Засоби сонячного захисту входять в число найважливіших препаратів, пропонованих сучасною косметикою. Їх дія заснована на тому, що хімічні фільтруючі субстанції подібно крихітним антенам вловлюють ультрафіолетове випромінювання і змінюються під його впливом. Для цього хімічного перетворення вони використовують частину енергії випромінювання; таким чином, ця енергія не доходить до нижчих клітин. Недолік хімічних фільтрів: вони проникають в шкіру і (в незначних кількостях) через кров потрапляють в організм. Крім того, вони можуть викликати алергію. Щоб уникнути того і Іншого, були розроблені світлозахисні субстанції, що складаються з тонко змолотих мінеральних пігментів (оксиду цинку або діоксиду титану). Вони залишаються на поверхні шкіри і блокують сонячне опромінення, відбиваючи промені. В іншому сонцезахисні креми складаються, як і інші емульсії, з жиру і води, а також бувають збагачені речовинами, пом'якшуючими роздратування і зволожуючими шкіру, а також "ловцями радикалів" - такими, як вітамін Е.

Після тривалого контакту з сонцем шкірі необхідні волога і прохолода. Це допоможе їй залікувати пошкодження, завдані сонцем, і зробить засмагу красивіше.
Якщо шкіра почервоніла прямо під час сонячної ванни, значить, ви вже отримали сонячний опік. Але навіть якщо шкіра не почервоніла, немає ніякої гарантії, що нічого не сталося, тому що шкіра - апарат з пізнім запаленням. І лише через кілька годин вона дасть вам знати, подужала вона чи ні дозу ультрафіолету.
Навіть якщо все обійшлося, шкірі необхідно допомогти кремами, лосьйонами і масками, які заспокоюють, прохолоджують і заліковують дрібні пошкодження в роговому шарі. Спеціально для цих цілей існують так звані післясоняні продукти. Але можна застосовувати і звичайні препарати, якщо вони багаті зволожуючими речовинами і містять мало жиру. Важливо, щоб вони не закривали шкіру і не порушували кровообіг. Це посилило б запальні процеси, замість того щоб пом'якшити їх.
Старовинний домашній засіб проти легких сонячних опіків - компрес зі сметани. Але якщо у вас є набряки, бульбашки і температура, значить, трапився справжній опік і потрібно обов'язково йти до лікаря!

SPF - величина сонцезахисного фактора за класифікацією Департаменту США з контролю якості харчових продуктів, медикаментів і косметичних засобів. Дозволяє оцінити ступінь захисту косметичного засобу від ультрафіолетового випромінювання. Якщо значення SPF помножити на час, який Ви можете провести на сонці без пошкоджень (до легкого почервоніння), то вийде час, який Ви зможете провести на сонці з використанням даного косметичного засобу.

Ступінь ризику

Наукові дослідження показали, що приблизно дві третини нашого життя проходять під так званим випадковим впливом сонячних променів. Крім того, деякі UV-промені проникають навіть крізь просте скло. Від сонця неможливо сховатися. Навіть у похмурий, непогожий день вас наздоганяють 80% сонячних променів. Так що не забувайте користуватися сонцезахисним засобом і тоді, коли не світить сонце. Сонце знайде вас і в воді, тому не забувайте наносити сонцезахисний засіб під час купання. Засоби для захисту від сонця захищають від практично незворотного процесу старіння шкіри, викликаного впливом сонячних променів. Дуже часто зморшки, коричневі плями викликані зовсім не віком, а сонячним випромінюванням. Хоча вік впливає на появу зморшок, але не в тій мірі, як ми звикли вважати.

Що ж слід брати до уваги, вибираючи сонцезахисні засоби?

Пігментація шкіри - наш організм намагається сам захистити себе від сонця за допомогою спеціального пігменту меланіну, який присутній в верхньому шарі шкіри. Чим більше меланіну, тим смугліша шкіра людини, тим вище ступінь захищеності від впливу сонячних променів. Тому люди зі світлою шкірою і світлим волоссям, тобто з малим вмістом меланіну в шкірі, найбільше схильні до руйнівної дії сонця, а отже, і ризику захворіти на рак шкіри. Проте навіть темношкірі люди піддаються сонячним опікам і хворіють на рак шкіри.

Медикаментозне лікування - багато медичних препаратів, що застосовуються за призначенням лікаря, можуть сприяти підвищенню чутливості шкіри до сонячних променів. Якщо ви приймаєте ліки, то порадьтеся з цього приводу з Вашим лікуючим лікарем і обов'язково введіть в свій побут регулярне застосування сонцезахисних засобів.

Перебування на відкритому повітрі - людям, які регулярно займаються спортом, проводять багато часу на дачі, рекомендується носити легку бавовняну одяг з довгими рукавами і головні убори з широкими полями, і, звичайно ж, дачникам необхідно користуватися сонцезахисними кремами. Найстрашніший несприятливий час для перебування на сонці - з 11 до 15 годин, а пік сонячної активності припадає на травень - серпень.

Штучна засмага - згідно з даними американського Фонду боротьби з раком шкіри, а також на думку багатьох авторитетних учених, штучна засмага може бути в багато разів небезпечніше перебування на сонці. У всякому разі, в даний час ще не отримано надійної інформації про довгостроковий ефект впливу приладів штучної засмаги. Ви завжди повинні пам'ятати про те, що будь-яка засмага, а інтенсивна особливо, вже є свідченням того, що ви завдали шкоди шкірі. Набута вами гарна засмага - прямий доказ пошкодження шкіри, а отже, її передчасного старіння.