У натуральній / органічній / еко косметиці завжди містяться екстракти рослин, але тільки на їх основі неможливо створювати креми. Саме тому ми вирішили написати, скільки ж натуральних / органічних інгредієнтів міститься в косметиці, і чому без мінімальної частки хімії не обійтися.

У органічній / натуральній косметиці містяться не тільки продукти з найчистіших еко-компонентів, привезеного з органічних угідь. Така косметика часто складається з масел, жирів, зволожувачів, води і арома-речовин. Однак, крім таких компонентів необхідні і такі інгредієнти, які сприяють більш легкому нанесенню і сприйняття косметику шкірою і зберігають абсолютну гігієнічність косметичного засобу.

Шампуні і гелі для душу містять ПАР (поверхнево-активні речовини), які в природі не існують. Органічна / натуральна косметика є складною сумішшю з натуральних, біо і оброблених компонентів.

Органічна косметика

Наявність на упаковці косметичного засобу знака еко-сертифікату вказує скільки органічних речовин або компонентів міститься в косметичному засобі, і яка їх частина була перероблена. В даний час існує ряд стандартів, яким може відповідати та чи інша органічна / натуральна косметика. Кожен стандарт, наприклад, ECOCERT, BDIH, NATRUE, ICEA AIAB, висуває особливі вимоги до сертифікованого косметичного засобу. Сертифікати не тільки регламентують вміст у органічній / натуральній косметиці шкідливих для здоров'я речовин, але і, наприклад, вимагають неухильного дотримання правил вирощування рослин, які використовуються при виробництві і додаючи лише деякі дозволені синтетичні консерванти. 

Органічна косметика мінімум на 95% складається з натуральних інгредієнтів, причому всі рослинні компоненти повинні бути вирощені без застосування пестицидів. Сировина вирощується під строгим контролем сертифікуючих організацій, а якщо при виробництві використовуються дикорослі рослини, то вони також повинні пройти сертифікацію. Органічна косметика не включає шкідливих і небезпечних компонентів типу:

  • парабенів;
  • ГМО (генно-модифікованих компонентів);
  • продуктів переробки нафти (мінеральних масел);
  • поліетиленгліколю (PEG), пропіленгліколю (PPG) і їх похідних;
  • синтетичних похідних алюмінію і силікону;
  • агресивних мийних і очищувальних компонентів (типу лаурил сульфату натрію, або SLS);
  • компонентів, що утворюють нітрозаміни (надають канцерогенну дію);
  • етоксильовані речовин;
  • акрилових полімерів (емульгаторів, регуляторів в'язкості і т.п.);
  • продуктів тваринного походження (плацента, жир, колаген);
  • гамма-опромінених компонентів (для збільшення терміну придатності);
  • консервантів (формальдегід, борати, галогеновані сполуки, тіазолінон);
  • штучних барвників і синтетичних ароматизаторів;
  • речовин, що наносять шкоду навколишньому середовищу.

Така косметика не тестується на тваринах.

Натуральна косметика

В основі рослинні компоненти (лаванда, троянда та ін.) І всі види необробленої рослинної сировини. До природних компонентів відносяться продукти мінерально-неорганічного або тваринного походження, за винятком тих, які видобуваються з мертвих хребетних тварин. Ви здивуєтеся, але натуральної можна назвати в принципі будь-яку косметику. Виробництво натуральної косметики ніким не регламентується, тому кожен виробник має повне право назвати свій косметичний засіб натуральним, якщо в ньому присутній хоч один природний інгредієнт. До слова, цей самий інгредієнт навіть необов'язково повинен бути рослинним.

До складу будь-якого крему, мила, гелю завжди входять не тільки синтетичні речовини, а натуральне цілком може мати сумнівну користь (наприклад, курячий жир, який є джерелом природного колагену). Привабливі баночки з зображеннями квітів і трав напевно містять цих самих трав значно менше, ніж консервантів і стабілізаторів. Не варто обманюватися: виробнику вигідно наше прагнення до натуральності, тому на прилавках так багато тюбиків і упаковок з різноманітними зеленими ярликами.

Якщо ви купуєте подібні засоби, звертайте увагу на відсоток натуральних інгредієнтів в складі (якщо рослинні екстракти знаходяться ближче до кінця списку, значить, їх в купленому засобі міститься дуже мало), наявність шкідливих компонентів (таких, як SLS, мінеральні масла, парабени). А краще все-таки зверніть увагу на органічну косметику, щодо користі якої вам не доведеться сумніватися.

Засоби, ідентичні натуральним

В даному випадку мова йде про консерванти і фарбувальних речовин. NATRUE пояснює це поняття наступним чином: «Засоби, ідентичні натуральним, зустрічаються в тому ж складі і в самій природі, однак там вони не можуть добуватися в необхідній кількості або якості. За допомогою ж хімічних реакцій їх можна імітувати і проводити синтетично». Згідно еко-стандартами, допускається обмежена кількість таких речовин. Приклад: такий консервант, як сорбінова кислота, зустрічається в числі інших і в природі, скажімо, в ягодах горобини, однак при цьому він же виробляється і штучним шляхом.

Дуже багато хто плутає поняття органічної та натуральної косметики. Дійсно, на перший погляд стає зовсім незрозуміло, в чому їх відмінність, адже обидва ці напрями мають багато спільного: в їх виробництві використовують тільки натуральні компоненти, вони не містять токсичних речовин, є екологічно чистою продукцією.