Добова доза солі
На думку лікарів, добова доза солі становить не більше 2,5 г - саме стільки потрібно організму здорової людини.
2,5 г - це сумарна кількість явної солі, яка додається при приготуванні страв, і прихованої, яка міститься в продуктах - хліб, пластівці, сир, ковбаса і т. Д.
Тим, хто страждає гіпертонією, ішемічною хворобою серця, цукровим діабетом, можна вживати не більше 1,5 г солі на добу.
Навіть якщо ви не будете солити їжу, то все одно отримаєте необхідну для організму дозу солі з тих продуктів, які вживаєте. Якщо на упаковці продукту написано NaCl (кухонна сіль), Е 401, Е 301, Е 500, Е 211, Е 331, Е 524, Е 485, Е 339 або Е 621, значить, в його склад входить сіль.
Сіль затримує воду в організмі
Сіль - хімічна сполука, що складається з натрію і хлору (NaCl). Саме натрій затримує воду в організмі, викликає набряки, збільшує навантаження на серце і судини.
Надлишковий вміст води в кровоносній руслі змушує артеріальні судини працювати швидше. Це призводить до того, що судини перестають вчасно звужуватися і розширюватися, в результаті підвищується тиск, зростає ймовірність розвитку інсульту.
Сіль витісняє з організму кальцій
Натрій, що входить до складу кухонної солі, є антагоністом кальцію. Тому надлишок натрію в організмі призводить до виведення кальцію.
Кальцій необхідний не тільки для формування кісткової тканини, він бере участь, наприклад, в скороченні серцевого м'яза. Якщо кальцію в крові недостатньо, організм починає забирати його з кісток, формується остеопороз.
Відмова від солі допомагає знизити вагу і артеріальний тиск
Відмовтеся не тільки від солі, але і від солоних продуктів (солоні огірки і помідори, сосиски, ковбаси і т.д.), І артеріальний тиск знизиться на 7-10 мм рт. ст. Крім того, прибравши сіль з раціону харчування, всього за тиждень підуть 7-8 кг зайвої ваги.