Як відомо, використання простроченої косметики може привести до досить сумних наслідків: подразнення шкіри, дерматит, алергічні реакції різного ступеня, занесення інфекції.
Як цього уникнути? Здавалося б, все просто - достатньо подивитися дату виробництва або дату закінчення терміну придатності косметичного засобу на упаковці. На жаль, багато виробників косметики не вказують дату виробництва у відкритому вигляді - замість неї наноситься код, який зручний виробнику, але не дає ніякої інформації звичайній людині. Існують калькулятори термінів придатності косметики, завдяки яким можна дізнатися терміни придатності вашого косметичного засобу. Досить в пошуковій системі написати "косметичний калькулятор".

Для всіх косметичних продуктів діє кілька загальних правил

  • Найголовніше: ніколи не дозволяйте користуватися своїми косметичними засобами іншим людям - це негігієнічно.
  • Зберігайте всю косметику в прохолодному місці без доступу прямих сонячних променів, не дозволяйте засобам нагріватися або замерзати.
  • Беріть косметику тільки чистими руками, не залишайте засоби відкритими надовго.
  • Не набирайте засоби пальцями прямо з баночки.
  • Пам'ятайте, що мікроорганізми можуть оселитися не тільки в продуктах, але і в тих пристроях, якими ви їх наносите: мийте спонж і пензлі в теплій мильній воді, спонж - після кожного використання, пензлі - раз в тиждень. До слова, пензлі потрібно міняти раз на рік, спонж - раз в тиждень.
  • Якщо у вас були якісь інфекції на обличчі - особливо пов'язані з очима і губами - викиньте ті продукти, якими користувалися під час хвороби.

Як дізнатися термін придатності косметики
Виробники зобов'язані вказувати термін придатності продукту на упаковці - як на коробочці, так і безпосередньо на флаконі / тюбику. Необхідно пам'ятати, що термін зберігання косметики в нерозпечатаній упаковці значно відрізняється від терміну придатності косметики, якою користуються: наприклад, після того, як флакон з тональним засобом був розпломбований, його термін придатності становить 6-12 місяців в залежності від виробника. А в запечатаному вигляді, в заводській упаковці в темному прохолодному місці тональна основа може зберігатися до трьох років.

Термін придатності косметики після роздрукування зазвичай позначений характерним значком - типовою косметичної баночкою з відкритою кришкою. Число, нанесене поверх цієї баночки - кількість місяців, протягом яких при дотриманні умов зберігання виробник гарантує якість продукту.

Крім того, якщо ви купуєте імпортну косметику (ту, яку ввезли в вашу країну з-за кордону), зверніть увагу: правильний термін придатності зазначений заводським способом (тисненням або лазером) на флаконі / тюбику, а не на наклейці з перекладом - її начепила місцева фірма-імпортер.

Однак всі ці заводські позначки - для ідеальних умов, але ж в реальному житті бувають і перепади температур, і неприємних сюрпризів. Тому, при визначенні, придатна чи ваша косметика, звертайте увагу на суб'єктивні відчуття.

Чому у всій косметики є термін придатності
Ось правда? І чому у всій косметики є свій термін служби і чому важливо його дотримуватися? Адже, запах, колір і консистенція після закінчення терміну придатності косметики може залишатися без змін (тому, не завжди помітно, що у косметичного засобу термін придатності давно вийшов) і говорять ці цифри на упаковці про те, що продукт зіпсований або це чергова маркетинговий прийом .

Що відбувається із засобами після закінчення терміну придатності

Коли закінчується термін придатності косметики, у засоби змінюється хімічний склад:

  • порушується кислотність,
  • активні речовини косметичного засобу руйнуються,
  • емульсія розшаровується (масло і вода відділяється).

Весь цей процес робить наші косметичні засоби по догляду неефективними, а декоративні не такими стійкими і вже не так добре накладатися на шкіру. Але важливіше те, що в косметиці з вичерпаним терміном придатності починають розмножуватися бактерії. У будь-якому засобі хоч трохи, але присутні в складі органічні елементи. А органічні добавки - відмінне середовище для розмноження хвороботворних мікроорганізмів, тому так важливо стежити за зберіганням натуральних засобів. Їх термін зберігання набагато менше, ніж у засобів з консервантами. Так само, це стосується всіх пензликів, спонжем і т.п., за їх станом теж треба стежити.

Після того, як ви відкрили новий засіб, він вже не стерильний як був на виробництві, де його виготовили. З відкриттям вашого улюбленого засобу відбувається зіткнення з повітрям і мікроорганізми потрапляють в ваш косметичний засіб. Так само, вони можуть потрапити з вашими руками при використанні, тому завжди радимо користуватися кремами з допомогою спеціальних лопаток (шпателів). А коли мікроорганізми вже потрапили в сприятливе середовище, вони починають активно розмножуватися і важко уявити, скільки їх буде до кінця тижня і тим більше місяця - ціла колонія. Гірше може бути тільки після закінчення терміну придатності косметики, тоді починають розмножуватися мікроорганізми, що викликають хвороби (мікроби).

Якщо провести експертизу, то буде виявлено велику кількість хвороботворних мікробів. Найпоширеніші - стрептокок, кишкова паличка і стафілокок.

У чому небезпека косметики з вичерпаним терміном придатності
Наш епідерміс (верхній шар шкіри) вбирає косметичні засоби, як губка. І шкіра може дати нам сигнал про неякісні продукти, у вигляді висипань і запалень, поганого зовнішнього вигляду і сірого кольору. Всі ці висипання, запалення і вугри свідчать про запальний процес, який з'являється при впливі косметики з хвороботворними мікроорганізмами. Цей запальний процес, в свою чергу, викликає відповідну захисну реакцію - активізується клітинний імунітет. Особливу небезпеку прострочені засоби можуть завдати слизової оболонки очей і губ, можуть виникнути кон'юнктивіт, герпес, блефарит.

Не факт, що запальний процес проявить себе відразу ж, в перший час імунітет може справлятися. Але при регулярному такому впливі імунітет ослабне і не зможе протистояти такій атаці хвороботворних організмів. І в результаті отримаєте хронічний алергічний дерматит і запалену шкіру. У будь-якому випадку, навіть якщо не виникне таких серйозних наслідків (на що ми і сподіваємося), сили імунітету витрачаються на боротьбу із запальним процесом, а не на самовідновлення, що зводить всі наші старання і сподівання на косметику до нуля.

Що робити, якщо термін придатності косметики закінчився
Відповідь дуже проста - все викинути без краплі жалю! Вашу красу прострочена косметика вже не допоможе. Якщо дотримуватися всіх умов зберігання, зазначені на засобі, то виробник гарантує нам безпеку і збереження цих продуктів до закінчення терміну зберігання, зазначеного на товар.

Пам'ятайте, що сильна вологість, прямі сонячні промені, спека і постійний контакт з повітрям прискорять псування вашого улюбленого засобу. Всі ці фактори призводять до руйнування консервантів, активні компоненти стають неефективними, а мікроби починають множитися в дуже швидкому ритмі.

Якщо ви помітили зовнішні ознаки зіпсованості косметики (змінився запах або колір, змінилася консистенція, відбулося розшарування), краще відразу викинути і забути про це. На жаль, інших доступних способів перевірити косметику на наявність мікробів немає. Тому доводиться покладатися на свій нюх і пильний погляд, і термін придатності косметики, заявлений виробником. При виборі косметичних засобів звертайте увагу на їх термін придатності, щоб не вийшло так, що термін зберігання косметики закінчується через кілька місяців.

Якщо ви помітили, що термін придатності косметики закінчився, а засіб виглядає все так же без будь-яких зовнішніх ознак зміни, то це не означає що процес розмноження бактерій не йде, просто його не видно неозброєним оком, тому позбавляйтеся від нього. Знаю, що це не просто, але коли я уявляю, як моя шкіра вбирає цих мікробів і які наслідки можуть бути, то рука сама несе засіб в смітник.

Зверніть увагу: термін зберігання косметики передбачений для продукції, яка ще не відкривалася. Після того, як ви почали нею користуватися, термін придатності крему для обличчя, помади, туші або лосьйону різко скорочується. Перевірити термін придатності косметики в цьому випадку можна по другому коду: спробуйте знайти спеціальний знак, виконаний у вигляді флакона з відкритою кришкою, поруч з яким зазначений термін використання продукції з моменту відкриття. Якщо ж його немає, орієнтуйтеся на таблиці нижче, яка підходить для більшості косметичних засобів.

Таблиця зразкових термінів придатності різних типів косметичних засобів

Продукт

Термін придатності

Рідка основа

3 - 6 місяців

Рідка основа у вигляді крему

4 - 6 місяців

Основа з насосом дозатором

Трохи довше в порівнянні з кремом, так як обмежений доступ повітря. Якщо великий вміст пігменту, як в мінеральній косметиці - термін придатності приблизно рік

Косметичні олівці

6 - 8 місяців

Пудра, тіні, рум'яна

1 рік

Туш для вій і брів

3 місяці
Корисна порада: Ніколи не видавлюйте туш, так як коли баночка прийме колишню форму в неї потрапить велика кількість повітря. Чистіть пензлик раз в кілька днів.

Блиск і губна помада

1 рік

Олівці для очей та губ

Близько року; викинути коли олівці почнуть розфарбовуватися.

Очищувачі та зволожувачі для обличчя

6 місяців, якщо вони не містять кислоти, таких як гликолевую, саліцилову, бетагідрокісловую. В випадку якщо ці кислоти є в складі - термін придатності збільшується. Зберігайте крем для очей в холодильнику, ні в якому разі не нагрівайте його.

Тонік для обличчя

1 рік, проте якщо він містить вітамін С і інші БАД, вони передчасно припинять діяти

Натуральні шампуні і гелі для душу

6 місяців

Пензлики

Мийте їх регулярно, щонайменше раз на тиждень. Мийте милом і теплою водою, або використовуйте спеціальні рідини. Спирт робить пензлики трохи жорсткими, однак в плані дезінфекції йому немає рівних

Губки для макіяжу

Промивати після кожного використання. Змінювати раз на місяць

Чи можна визначити термін придатності косметики по штрих коду?
Як визначити термін придатності косметики - питання, що турбує жінок, що турбуються про своє здоров'я. На жаль, багато хто з них користуються з цією метою недостовірними відомостями. Наприклад, широко поширена помилка, що термін зберігання косметики можна дізнатися по штрих-коду. Запам'ятайте: визначити термін придатності по штрих-коду не можна!

Насправді в ньому міститься абсолютно інша інформація. Перш за все - про країну-виробника продукції (це дозволяє підтвердити або спростувати достовірність косметичних засобів). Крім того, по штрих-коду можна визначити компанію-виробника, найменування товару. Зазвичай ці дані використовуються для обліку виробленої та реалізованої продукції.

Термін придатності натуральної та органічної косметики
Якщо звичайні косметичні засоби містять велику кількість синтетичних консервантів, які дозволяють збільшити термін зберігання продукції, то в складі натуральної косметики їх немає зовсім, або вони присутні в мінімальному обсязі. Замість звичних парабенів, виробники натуральної косметики використовують природні консерванти - прополіс, суцвіття ромашки, плоди, що містять бензойну кислоту, витяжки з березових і черемхових листя.

З цієї причини термін придатності натуральної косметики набагато менше після відкриття, ніж у звичайній, в середньому - близько 6 місяців. Відсутність хімічних консервантів сприяє більш активному розмноженню небезпечних мікроорганізмів. Чим більше в складі косметичного засобу натуральних компонентів, тим швидше його потрібно використовувати.

Існує хибна думка що якщо в органічній косметиці немає хімії, значить після закінчення терміну придатності ніяких шкідливих хімічних сполук не утворюється, і косметика всього лише втрачає частину корисних властивостей. Це повна нісенітниця! По-перше, косметики зовсім без хімії у нас ви не знайдете, по-друге небезпечні в прострочених кремах і основи насамперед бактерії, дріжджі, грибки і мікрокліщі, які в натуральному середовищі відчувають себе набагато краще ніж в спирті або нафтопродуктах

Як зберігати косметику?
Скажи мені, де ви зберігаєте косметику, і я скажу, наскільки висока ймовірність того, що вона зіпсована. З моменту, коли косметичний засіб потрапляє до покупця в руки, термін придатності косметики залежить, перш за все, від того, наскільки добре ви знаєте, як правильно зберігати косметику. У кожної жінки - свої ідеї для зберігання косметики: одні виділяють для цієї мети ящики трюмо або комода, що стоїть неподалік від батареї, інші впевнені, що найкраще місце для зберігання косметики у будинку - холодильник, треті взагалі не замислюються про це всерйоз, розкладаючи баночки з кремом , помаду і туш, де доведеться.

Де можна зберігати косметику? Натуральні косметичні засоби краще всього зберігати на нижній полиці холодильника. Для косметики з хімічними консервантами підійде закрита поличка або ящик в шафі, за умови, що меблі знаходиться далеко від джерел тепла. Найгірша ідея - зберігання косметики у ванній, в умовах підвищеної вологості, яка згубно позначається на якості будь-яких косметичних засобів.

Негативно позначаються на якості косметики наступні фактори:

  • Різкі перепади температур,
  • Вплив прямих сонячних променів,
  • Висока вологість,
  • Підвищена температура.

Врахуйте, що флакончики з дозаторами забезпечують максимально надійну безпеку, оскільки виключають контакт шкіри рук безпосередньо з вмістом упаковки. Крем з баночки з широкою шийкою краще наносити за допомогою спеціальної лопатки, яку рекомендується мити після кожного застосування. Після використання щільно закривайте упаковку, звівши до мінімуму контакт косметики з повітрям.

Знаючи, як визначити термін придатності і де зберігати косметику, ви зможете звести до мінімуму ймовірність використання простроченої та шкідливою для здоров'я продукції. І все ж уважно стежте за станом косметичних засобів. Без жалю викидайте в кошик для сміття навіть найдорожчу помаду або туш, якщо помітили насторожити вас зміни консистенції, кольору або запаху.

Крім того, намагайтеся не купувати косметику про запас, а на відкритих тюбиках і флакончиках ставте дату, коли ви почали ними користуватися. Це допоможе вам краще зорієнтуватися з термінами зберігання цієї швидко псується.