Органічні продукти не містять генетично модифікованих організмів і речовин, зроблених на їх основі. Відмінні смакові якості, відсутність шкідливих добавок, високі стандарти якості органічної продукції... Чи все так добре в органічних продуктах, як про них говорять?
Органічні продукти: їх особливості та відмінності
Органічні продукти - це такі продукти, при виробництві яких:

  • в рослинництві заборонено використовувати ядохімікати для боротьби з бур'янами, шкідниками і хворобами рослин, а також мінеральні добрива синтетичного походження, при цьому захист рослин здійснюється переважно препаратами натурального походження, а для удобрення грунту і рослин використовуються органічні добрива;
  • категорично заборонено використання генетично модифікованих організмів;
  • в тваринництві забороняється застосовувати стимулятори росту, гормони й антибіотики, а для лікування тварин використовуються профілактичні засоби й гомеопатичні препарати.

Органічними можуть бути тільки ті продукти, які вироблені відповідно до затверджених правил (стандартів), а саме виробництво пройшло процедуру сертифікації в установленому порядку.
При цьому органічна продукція повинна бути маркована належним чином. На етикетці повинен бути нанесений відповідний логотип, призначений для маркування органічної продукції, а також інформація про відповідний орган сертифікації.
Органіка і сертифікація
Organic food або екологічно чисті продукти - вироблені відповідно до визначених стандартів, які передбачають, що вони були вирощені без використання пестицидів і мінеральних добрив. У Європі таким стандартом є «Загальноєвропейська угода по екологічно чистому виробництву сільськогосподарської продукції». Для присвоєння кінцевого продукту статусу "Екологічно чистий" контролюючі органи перевіряють весь шлях "від зернятка до прилавка": сільськогосподарські угіддя та агротехнічні прийоми, посівний матеріал, методи переробки, упаковку. За дотриманням положень Угоди по екологічно чистому виробництву стежать національні сертифікуючі організації. Знак такої організації на етикетці продукту - надійна гарантія його якості та екологічної чистоти.
Такий продукт визначають три параметри: екологічно чиста сировина, екологічно чисті інгредієнти і технологічний процес.

Екологічно чиста сировина
Органічні господарювання не застосовують мінеральні добрива, гербіциди, інсектициди, фунгіциди. Для боротьби з шкідниками використовують біологічні та фізичні методи: природних ворогів, шум, ультразвук, світло, пастки і т.п. Багато видів агрокультурних прийомів виконують вручну, щоб не завдати шкоди рослинам і грунті.
Екологічно чисті інгредієнти
Крім сировини, до складу продукту входять різні інгредієнти, без яких не обійтися у виробництві складного продукту: начинки, наповнювачі, барвники, консерванти. Екологічно чистими вважають інгредієнти, отримані тільки з натуральної сировини, без застосування синтетичних елементів. Наприклад, при консервуванні додається виноградний або яблучний оцет.
Крім достоїнств, екологічно чисті інгредієнти мають ряд недоліків: наприклад, натуральні барвники нестійкі до впливу температури, відрізняються малоінтенсивне підфарбовувати здібностями і надзвичайно дорогі у виробництві.
Технологічний процес
Переробляється екологічно чиста сировина щадними фізичними способами, максимально зберігаючи поживні речовини. Повністю заборонені: хімічне рафінування, дезодорування, гідрогенізація; радіаційне опромінення; штучні і синтетичні підсолоджувачі, консерванти, ароматизатори; мінералізація і вітамінізація продукції, генетично модифіковані інгредієнти. Наприклад, процес виробництва рослинного масла виглядає так:

  • отримання масла методом холодного механічного віджимання, як і в давнину;
  • упаковка масла в темні скляні або металеві пляшки (захист від ультрафіолетових променів);
  • впорскування в горлечко водню, щоб запобігти окисленню.

Що обирає споживач?
Органічна продукція дорожча на 10-40% в магазинах. Чи варто переплачувати? Якщо у Вас є можливість купувати тільки деякі органічні продукти, яким буде Ваш вибір?
Існують різні причини вибору органічної продукції, серед них благополуччя тварин, чисте навколишнє середовище і смак. Але, якщо головним для Вас є здоров'я, то тоді такі 3 аргументи: пестициди, добавки і антибіотики. Набагато менше їх кількість використовується у виробництві органічної продукції. Ряд досліджень підтвердив, що ці продукти мають велику харчову цінність.

Переваги органічних продуктів

  • Відмінні смакові якості, відсутність шкідливих добавок, високі стандарти якості органічної продукції, мають позитивний вплив на ваш організм, охороняють ваше здоров'я.
  • Органічні продукти безпечні для людини і навколишнього середовища, вони не забруднені нітратами, важкими металами, залишками пестицидів, гербіцидів та інших речовин хімічного синтезу.
  • Органічні продукти не містять хвороботворних мікроорганізмів, паразитів і алергічних компонентів.
  • Органічні продукти не містять генетично модифікованих організмів і речовин, зроблених на їх основі.
  • Органічні продукти зберігають живильні властивості, якість, безпечність й натуральний склад при переробці, оскільки використовуються тільки натуральні методи переробки й традиційні рецепти, природні речовини і матеріали для упаковки, заборонено використання синтетичних ароматизаторів, консервантів, добавок і т.д.
  • Вживання органічних продуктів опосередковано сприяє збереженню навколишнього середовища, а саме благотворно впливає на відтворення природної родючості ґрунтів, сприяє збільшенню природного біорізноманіття; покращує здоров'я тварин, оскільки застосовуються такі методи їхнього утримання, які узгоджені з природними потребами й не заподіюють страждання тваринам.

Органічне виробництво - це дуже складний предмет. Існує дуже багато спірних питань з цього приводу, і індивідуальні рішення будуть залежати від споживачів. Але перш за все, споживати органічну продукцію потрібно вагітним жінкам і дітям. Дослідження підтвердили, що поєднання пестицидів - так званий ефект коктейлю - може зашкодити розвиткові дитини.